Minden nap tiszta lap. Írd rá, amire emlékezni szeretnél!”

2014. szeptember 30., kedd

Sós töltött kiflik




Van egy régi, jól bevált kifli receptem. Annyira finom, puha, mégis ruganyos tészta, hogy muszáj volt kísérletezni vele, és nem is csalódtam benne sosem. Újra és újra elővettem valamiért. Először csak virslik köré tekertem, aztán következő alkalommal már igazi pofás, sajttal bevont kis töltött kiflik születtek belőle. Hol így, hol úgy tekertem fel, már éppen ideje volt, hogy másokkal is megosszam ezt a finomságot. 
A töltelékkel mindenki szabadon variálhat a maga kedvére. Nálunk mindig mindenből a szalámis a leglegleg. :-)









Hozzávalók:

Tészta hozzávalói:

40 dkg liszt
3 dl langyos tej
3 dkg élesztő
3 dkg vaj
1 csapott ek cukor
1 csapott ek só

Töltelék hozzávalói:

20 dkg pulykasonka/ füstölt paprikás szalámi
10 dkg tejszínes krémsajt
kb. 15 dkg reszelt trappista

Tetejükre:

1 tojás
szezámmag/ nagy szemű só












Elkészítés:

  • Az élesztőt felfuttatjuk a cukros tejben.
  • A tészta hozzávalót alaposan összekeverjük, hozzáadjuk az élesztőt, és rugalmas tésztát gyúrunk belőle.
  • Két egyforma cipóvá formázzuk, és mindkét cipót kör alakúra nyújtjuk, kb. 3 mm vastagságúra.
  • A köröket 8-8 egyenlő részre osztjuk, így 16 db háromszöget kapunk, melyeknek az íves részét pakoljuk meg a töltelékkel.
  • Óvatosan feltekerjük a kifliket. A végüket nem árt alaposan megcsavargatni, nehogy kimásszon a töltelék. Én mindig degeszre tömöm mindet. Így kevésbé pofásak ugyan, viszont isteni finomak. ;-)
  • Letakarva kb. 15 percig kelesztjük, közben előmelegítjük a sütőt.
  • Egy tojást villával alaposan felverünk, és megkenjük vele a kifliket. A tetejükre szórhatunk tetszés szerint pl. szezámmagot, vagy sót, de akár mákot, köménymagot is, kinek mi van épp kéznél. Én a díszítést arra is használom, hogy megjelöljem, melyikben mi van, így nem keverem össze őket. :-)
  • Nagyjából 20 percig sütöm őket 180 °C fokon.   


















Repülj! ♥

"Addig, míg igazán szeretünk: repülünk!"

(Müller Péter)


forrás: google

2014. szeptember 29., hétfő

Lufik az égen :-)


forrás: internet


Azt hiszem, ez volt az első tétel, ami felkerült a bakancslistámra.
Nem emlékszem már, hogy hol és mikor láttam hőlégballont először életemben, de az biztos, hogy nagyon kicsi lehettem, mert amióta csak az eszemet tudom, nekem mániám volt beszállni egy ilyenbe. Ezidáig még nem jött össze, de egyszer tuti kipróbálom.
Eddig bárkinek említettem, mindenki tök hülyének nézett emiatt. Kérdezgették, van-e valami fogalmam, hogy milyen magasan repkednek ezek, és hogy ott lógnék egy nyitott kosárban ég és föld között a hidegben, meg normális vagyok-e egyáltalán.
Nem értem, mi ezzel a gond. Csak mert utálok létrára mászni, és mert a padláslépcsőn halálfélelmem van, még nem jelenti azt, hogy ne akarnék repülni. Csak azért, mert ha felmászok valahová, nem merek többet lejönni, és úgy kell leszedni valakinek, vagy csak mert remeg a lábam, ha függönyt kell felraknom, még akarhatok ballonozni. 
Hát neeeeem? :-D


forrás: whatatimeline.com


forrás: internet


;-)

forrás: keepcalmandposters.com


Kávétorta

Ha valaki megkérdezné, van-e káros szenvedélyem, kapásból rávágnám, hogy nincs, de ha jobban átgondolom, akkor azért ez nem egészen így van. Mert enni állati jó, és vannak ízek, amikről nehezen mondanék le. És ha még ennél is jobban eltöprengek, azt is beismerem, hogy két függőségem is van: az egyik a csili, a másik a kávé. Hát ez van.
Annak ellenére, hogy nagy kávéfüggő vagyok, kávés édességeket csak néhány éve kreálgatok. Azt hiszem, azért alakult így, mert egyszer, úgy száz éve, ettem valahol egy szelet kávétortát, amit úgy erőltettem le udvariasságból. Így aztán sosem támadt kedvem hozzá, mindig olyan érzésem volt, hogy a kávé csak inni jó, de süteménybe nem való. Ó, hogy ez mekkora tévedés! Csak egyszer kellett rászánnom magam, hogy összehozzak valamit, és azóta nincsenek fenntartásaim. Sőt! Sorakoznak már a kávés receptek, majd meg is mutatom őket sorban. ;-)





Hozzávalók:

Piskóta hozzávalói:

8 tojás
8 ek liszt
8 ek cukor
3 ek instant kávé
2 ek rum
1 ek vaníliakivonat

Krém hozzávalói:

6 dl tej
2 db tojás
5 ek cukor
4 ek instant kávé
4 ek liszt
4 ek rum
1 ek vaníliás cukor
+
25 dkg vaj
20 dkg cukor

Máz:

10 dkg étcsokoládé
1 ek étolaj








Elkészítés:

A piskóta elkészítése:
  1. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral.
  2. A lisztet kimérjük, belekeverjük a sütőport, és a kávét.
  3. A tojások fehérjét kemény habbá verjük egy csipet sóval.
  4. A habot óvatosan beleforgatjuk a tojásmasszába a lisztes keverékkel együtt.
  5. A tésztát sütőpapírral kibélelt, kivajazott, kilisztezett formába simítjuk, 160°C fokra előmelegített sütőbe tesszük, és 120 °C fokon tűpróbáig sütjük.
  6. Ha kihűlt, kiborítjuk a formából, lehúzzuk a sütőpapírt, és három lappá vágjuk.

A krém elkészítése:
  1. A tojásokat habosra keverjük a kétféle cukorral és a kávéval. Kanalanként hozzáadjuk a lisztet, majd apránként felhígítjuk a tejjel annyira, hogy önthető masszát kapjunk.
  2. A maradék tejet felforraljuk, félrehúzzuk a tűzről, és vékony sugárban hozzáöntjük a tojáskrémet. Visszatesszük a tűzre, és forrásig folyamatosan kevergetve besűrítjük. A kész krémet lefedve kihűtjük.
  3. A 25 dkg vajat habosra keverjük a 20 dkg cukorral, és alaposan összekeverjük a már teljesen kihűlt főzött krémmel.




Összeállítás:

A lapokat megtöltjük a krémmel, majd kívülről is bevonjuk a tortát.

Én szívem szerint fahéjas tejszínhabbal vonom be, mert a kávéhoz nekem automatikusan a tejszín íze ugrik be, de Fanni szerint csokiból sosem elég, úgyhogy amint az a fotón is látszik, időnként meggyőz, hogy csokival vonjam be inkább. És hát mit tehet az ember, ha a lánya csokimániás. :-) 
A függőségek... Na, igen. :-D









2014. szeptember 27., szombat

Az ág...


"Ha egy zöld ágat tartasz a szívedben, előbb-utóbb rászáll egy énekesmadár."


(Kínai közmondás)



forrás: www.varbak.com

Libasült hagymás brokkolikrémmel

Klasszikus libasült, melyhez valami zöldséges köretet szerettem volna. Mivel aznap nagyon szép brokkolit kaptam a piacon, el is dőlt, hogy abból készítek valamit mellé. Úgy érzem, összeillettek ők ketten, a puhára sült libuska, és a sajtos, hagymás, krémes brokkoli. :-)




Hozzávalók:
  • 2 db hízott libamell
  • 5 dkg vaj
  • 5 dkg liszt
  • 5 dl tej
  • 60 dkg brokkoli
  • 20 dkg tejszínes krémsajt
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 1 fej vöröshagyma
  • bors
  • 8-10 dkg libazsír
  • 8 dkg füstölt sajt



Elkészítés:
  1. A libamell bőrét négyzethálósan beirdaljuk, sózzuk, borsozzuk.
  2. Libazsírral kikent tepsibe tesszük, kicsi vizet öntünk alá, alufóliával letakarjuk, majd előmelegített sütőben megsütjük. Amíg sül, néhányszor meglocsoljuk saját zsírjával, ha szükséges, a vizet pótoljuk.
  3. A brokkolit megtisztítjuk, rózsáira szedjük, majd sós vízben nem túl puhára, roppanósra megfőzzük.
  4. A vajat felolvasztjuk, beletesszük a lisztet, és felöntjük a tejjel. Állandóan kevergetve besűrítjük, majd hozzákeverjük a tejszínes sajtot, és összeforraljuk.
  5. Pici zsiradékon megdinszteljük a hagymát a fokhagymával.
  6. A hagymát belekeverjük a sajtos mártásba, végül beleforgatjuk a brokkolit is. A kész brokkolis krémet tálkákba, (vagy egy nagyobb tálba) szedjük, tetejét megszórjuk reszelt füstölt sajttal, és tálalás előtt forró sütőben összesütjük.

sütési hőfok: 180°C
sütési mód: alul-felül sütés







2014. szeptember 26., péntek

Brokkolikrémleves




A levesekkel hadilábon állok, sosem voltam leveses. Gyerekkoromban úgy kellett belém imádkozni mindet. Az elmúlt években azért már barátkozom velük, és igyekszem minél több recit találni, amit én is szeretni tudok. A krémlevesekkel már egészen összehaverkodtam, ezt például kimondottan megszerettem.








Hozzávalók:

fél kg brokkoli
1 db vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 ek vaj
1,5 liter húsleves alaplé
fehér bors
1 púpozott ek étkezési keményítő
2,5 dl tejszín





Elkészítés:
  1. A felhevített vajon üvegesre pirítjuk a vöröshagymát.
  2. Rátesszük a rózsáira bontott brokkolit, felöntjük az alaplével, hozzáadjuk a fűszereket, az összezúzott fokhagymát, és puhára főzzük.
  3. Közben csomómentesre keverjük az étkezési keményítőt a tejszínben.
  4. Ha a brokkoli puhára főtt, botmixerrel pürésítjük
  5. Behabarjuk, és épp csak összefőzzük.
  6. Pirított zsemlekockákkal, sajttal tálaljuk.






Varázslat minden :-)


„Csak kétféleképpen élheted az életed. 
Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat. 
Vagy pedig abban, hogy a világon minden varázslat.
(Albert Einstein)



forrás: google




2014. szeptember 25., csütörtök

Kávés-kakaós piskóta trüffelkrémmel





Hát, gyerekek, ha van házimunka, amit szívemből utálok, az az ablakpucolás. Már a gondolatától is elfáradok és ásítozni kezdek, így védekezik a szervezetem ellene tiszta erőből, nehogy mégis nekifogjak. Általában azért kétszer-háromszor egy évben mégis ráfogom, bár tudom, hogy ez a minimum, és mélységesen szégyellem is magam miatta.
Most is halogattam már egy ideje, viszont ezzel párhuzamban meg folyamatosan undorodom a két ablak között tanyát verő pókoktól, meg a külső szárnyakon lengedező pókhálóktól. Én nem tudom, de ezek a pókok ritka szorgalmas kis melósok, itt nálam legalábbis simán kenterbe verik a hangyákat. Pedig azok szorgosak, mint tudjuk.
Tegnap aztán, ahogy itt ücsörögtem az íróasztalomnál az ablak előtt, hangulatos őszi napsütés lévén hosszasan bámészkodtam kifelé, néztem a szép, színesedő lombú fákat. Közben végig az orrom előtt kalimpált egy ragacsos pókhálódarabkán lengedező madártoll, úgy négy pár beleragadt rovarláb társaságában. Akkor tisztán éreztem, hogy ez már mégis túlzás, eljött az idő, amikor lépni kell, nincs mese. Eljött az utált pucoválás ideje.
Ma reggel aztán rászántam magam, minden testi és mentális erőmet megfeszítve patyolatra pucoltam mindet. Az összeset! Jó sok van pedig. Szóval hős vagyok! :-D Hősöknek pedig kijár a jutalom. Méghozzá csokis! :-) Csak a nélkülözhetetlen összetevő miatt. Boldogsághormon, ugyebár. Töményen, bőkezűen adagolva. Jaaaa, és a kávé. Az is jár mellé. ;-)

És akkor a hormonturbózó recept, miután így felvezettem a guszta helyzetábrázolásommal.
:-D








Hozzávalók:

A piskóta hozzávalói:

8 db tojás
6 ek liszt
2 ek kakaópor (cukrozatlan)
8 ek cukor
4-5 ek főzött kávé (jó erős)
1 késhegynyi sütőpor (nálam mindig foszfátmentes)
csipet só

A krém hozzávalói:

fél liter tejszín
40 dkg étcsokoládé (magas kakaótartalmú a legjobb hozzá)
4 ek nyírfacukor
1 tk vaníliakivonat
3 ek rum

Díszítéshez:

tortadara







Elkészítés:

A piskóta elkészítése:

  1. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, elkeverjük benne a kávét.
  2. Kimérjük a lisztet, belekeverjük a sütőport, beleszitáljuk a kakaóport, és alaposan összekeverjük.
  3. A tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habá verjük.
  4. A habot a liszttel együtt óvatosan beleforgatjuk a tojásmasszába. (Én két részletben szoktam.)
  5. A tésztát sütőpapírral kibélelt, kivajazott, kilisztezett tepsibe/tortaformába simítjuk, és 160 °C fokra előmelegített sütőbe tesszük. 120 °C fokon tűpróbáig sütjük.
  6. Ha kicsit hűlt a piskóta, kiborítjuk a formából, lehúzzuk róla a sütőpapírt, és hagyjuk teljesen kihűlni.



 A krém elkészítése:


  1. A tejszínt felmelegítjük, beletördeljük a csokit, és folyamatosan kevergetjük, míg szépen összeolvadnak. Akkor levesszük a tűzről a masszát, belekeverjük a cukrot, a vaníliát és a rumot, majd néhány órára hűtőszekrénybe tesszük. (az a legjobb, ha legalább fél napot hűtjük, hogy minél szilárdabb legyen.)
  2. Ha már jó hideg és kemény a masszánk, robotgéppel habosítjuk. (Azért nem árt vigyázni, nehogy vajat köpüljünk a tejszínből, szóval csak óvatosan! :-) )
Végül:

A süteményt összeállítjuk - akár torta is lehet belőle - és tetszőlegesen díszítjük. Én most igen fantáziátlanul csak tortadarát szórtam rá. Nem is lett túl szép, de amikor megkóstoltam, ez már egyáltalán nem érdekelt. :-)










2014. szeptember 23., kedd

Isten hozott, ősz! :-)

forrás: google

Ma beköszöntött a csillagászati ősz. Az igazi, a valódi. 
Az őszi napéjegyenlőség napja. Különleges nap. 
A régi bölcsek szerint négy kezdet van egy esztendőben, négy fordulópont, ez az egyik. Szent idő, amelyben új lehetőségek indulnak, a csodák ideje. A fény és árnyék egyenlőségének ideje, egyfajta kozmikus egyensúly, az évkör kiemelt napja. A Nap eléri az egyenlítőt, és holnap már a déli égbolton folytatja útját. Ahogy régi időkben mondták, az "alsó világban", ahol bevilágítja a mélység titkait. 
Eljött tehát az alkalom, hogy lelkünk mélyével is foglalkozzunk kicsit, és fokozottabban figyeljünk befelé. Eljött a "csodavárás" ideje. Ha hiszel a csodában, várd velem, ha nem, csak nézz szét, és gyönyörködj a színesedő világban körülöttünk! :-) 
Az is maga a csoda. :-)

forrás: google







Diós-körtés kelt lepény

A nagyikám többször is csinált hasonló sütit még gyerekkoromban, általában télen kapott kedvet hozzá, és almás változatban. Sajnos nem tanultam meg tőle, de most úgy éreztem, itt az ideje, hogy megpróbáljak valami hasonlót elkészíteni. Anyukámmal összedugtuk a fejünket, és igyekeztünk kitalálni, miből mennyi is lehetett benne. A végeredmény nagyon hasonlít az eredetihez, úgyhogy elégedettek voltunk. Nagyiét nem lehet utolérni, mert ő még sparheltben sütötte, meg egyáltalán. Ő volt a nagyi és kész! :-)




Hozzávalók:
A tésztához:
  • 40 dkg liszt
  • 3 dkg élesztő
  • 3 dkg cukor
  • 1 tojás
  • 5 dkg vaj
  • 2 dl tej
A tetejére:

  • 1,5 dkg körte
  • 0,5 dkg citromlé
  • 5 dkg dió (apróra tördelve)
  • 20 dkg cukor
  • 40 dkg tejföl
  • 4 db tojás







Elkészítés:

  1. Az élesztőt felfuttatjuk a cukros, langyos tejben.
  2. A liszthez hozzáadjuk az élesztőt, az olvasztott vajat és a tojást, majd sima tésztává gyúrjuk. Langyos helyen letakarva, kb. 30 percig kelesztjük.
  3. Közben meghámozzuk a körtét, magházát kiemeljük, cikkekre vágjuk, majd citromlével meglocsoljuk, hogy ne barnuljon meg. A diót durvára tördeljük, és a cukor felével együtt a körtéhez keverjük.
  4. A tésztát vajjal kikent tepsiben szétterítjük, újabb 30 percig kelesztjük.
  5. A cukros-diós körtét elosztjuk a tésztán, és előmelegített sütőben, 10-15 percig elősütjük.
  6. A tejfölt, a tojásokat és maradék cukrot összekeverjük, ráöntjük a lepényre, majd visszatoljuk a forró sütőbe, és további kb. 30 percig sütjük.
  7. Még forrón megszórhatjuk porcukorral vagy vaníliás cukorral.

sütési hőfok: 160°C
sütési mód: hőlégkeveréses
tepsi mérete: 30 x 40 cm